Hafif Kumaş Deniz Şortu

Yaz başında rağbet gören plaj giyim ürünlerinden biri sorulduğunda genellikle ilk duyduğunuz şey deniz şortudur. Çabuk kuruyan hafif kumaş deniz şortu, kumsalın dinamizmine ayak uydurabilen kumaş yapısı ve renklerinin özel tasarımı sayesinde yazın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Hem kadınlar hem de erkekler deniz şortu giyebilir. Bikini veya mayo türlerini sevmeyen kişiler genellikle plaj şortlarını tercih ederler. Yüzme şortları uzun yıllardır piyasada geleneksel bir ürün haline geldi ve her zaman plaj giyiminin favorisi ve ayrılmaz bir parçası oldu. Kısa deniz; nispeten uzun ve gevşek şekilli, genellikle dayanıklı, pürüzsüz polyester veya naylon malzemeden yapılmış ve çabuk kuruyan bir mayo türü.

Sörfün doğuşuyla birlikte deniz şortları önceleri sadece erkekler tarafından giyilen plaj giyim ürünleriyken, son zamanlarda kadınların yaz giyim tarzının bir parçası haline geldi. Bu nedenle erkek mayo denince akla pek çok model çıkıyor.

Özellikle son 50 yılda daha da geliştirilen mayolar tasarım açısından sade mayo kategorisinden ayrıldı. Özellikle sörfe olan talebin artmasıyla birlikte giyim sektöründe artan ve yetersiz çevresel talep nedeniyle mayo şortları özelleştirilmiş bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Kuzey Amerika’da genellikle çok popüler olmasına rağmen, özellikle sokak modası trendlerinin yüzme şortu tasarımlarını benimsemeye kaymasıyla birlikte, yüzme şortları daha fazla izleyiciye ulaşmak için sörfün popülaritesinin ötesine geçti.

Plajın Vazgeçilmezi

Uzun zamandan beri, genellikle plaj voleybolu için giyilen yüzme şortları, plajın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hafif kumaş deniz şortu aslında sadece erkekler içindi ve uzun yüzme şortları için bir model olarak yapıldı. O zamandan beri, uzun yüzme şortları uzun yıllardır neredeyse dünya çapında plaj kıyafeti olarak kendilerini kabul ettirdiler. Zamanla moda anlayışı değiştikçe deniz şortlarının tasarımı da değişti. Desenli, fileli, filesiz ve kamuflaj tasarımlı mayoların yanı sıra kısa kısa mayo, bu günlerde en popüler şort mayo modellerinden biri haline geldi. Plaj giyiminde şık mayoların olmazsa olmazı olduğu gibi, vücut şeklinize uygun mayoları seçmek de bir o kadar önemlidir.

Deniz Şortlarının Kullanımı ve Tasarımı

Deniz şortu ve  sörf arasındaki yakın ilişkiye bakarsanız, iç içe olduklarını görebilirsiniz. Neden? Okyanusla yakın ilişkisi nedeniyle sörfçüler, okyanus dışında çabuk kuruyan ve okyanus dışında sokak modasına  hızla uyum sağlayan bir ürüne ihtiyaç duyuyorlardı. Sık sık okyanusta yüzen sörfçüler, bu çabuk kuruyan mayolar sayesinde şehrin sosyal yaşamına kısa sürede adapte oldular. Sahil kasabasında deniz şortu  da giyilirdi.

Yüzme şortları dayanıklıdır ve çabuk kurur, hafif kumaş deniz şortu böylece sörf tahtasının neden olduğu aşınmaya dayanabilirler. Bu nedenle sahilde giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca sörfçülerin doğal olarak istediği gibi rahat ve hafiflerdi. Yüzme şortları aktif su sporlarında kullanıma uygundu. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında plaj şortlarının plaj giyiminin olmazsa olmazı olduğunu görmek çok kolay.

 Plaj şortları genellikle belden göbeğin altına kadar iple bağlanır, tüm beli sarar ve böylece bele sıkıca sabitlenir, bu da onları tüketiciler için son derece güvenli ve çekici kılar.

Farklı Tasarımlar

Yüzme şortlarının birçok çeşidi vardır. Bunlardan en önemlileri cepli, gizli cepli veya cepsiz modellerdir. Bu çantalar sayesinde plaj şezlonglarına koymak istemediğiniz eşyalarınızı su geçirmez bir pakette koyabilir ve  yüzebilirsiniz. Öte yandan, bu güvenlik önlemi, fermuarlı şortlu modellerde daha da geliştirilmiştir. Fermuarlı mayolar ile eşyalarınızın cebinizden düşme ve kaybolma olasılığı çok daha düşüktür. Deniz şortları geniş bir tasarım zenginliği sunar. Bunlardan çizgili, baskılı, çiçekli, ananaslı, karpuzlu, büyük karışık desenli veya su değiştiren plaj şortu modeli diğer   hafif kumaş deniz şortu modellerine göre tercih edilmekte ve öne çıkan  bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzme şortları sahildeki en popüler mayo ürünüdür, bu nedenle bölgede çeşitli ürünler bulacaksınız.

 Yüzme Şortu ile Havuza Gidilir Mi?

Yüzme şortları sadece deniz ile ilişkilendirilemez. Benzer şekilde bu ürün de “havuz şortu” olarak bilinir. Denizin ortak bir payda oluşturması ve daha erişilebilir olması nedeniyle su sporları giyiminde deniz ön plana çıkmıştır. Bu nedenle deniz şortu denilmesinin nedeni  bir jargondan daha fazlasıdır, dilin kendisinden kaynaklanan genel  bir kalıptan oluşur. Plaj şortu, mayo ve bikini gibi giysilerle havuza girebilirsiniz. Ayrıca, yüzme şortları sadece “deniz” için yapılmamıştır. Günlük hayatın doğal akışı içinde plaj şortları sosyal hayatta da giyilebilir. Çocuklar için şort modellerine bakıldığında çeşitlilik etkileyicidir. 1, 2 ve 3 yaşındaki kız çocukları için mayo şortları, ebeveynlere uygun bir seçim ve geniş bir renk yelpazesi sunar.  Hafif kumaş deniz şortu modellerine sitemizden online olarak ulaşabilirsiniz