Deniz Şortları ve Normal Şortlar Arasındaki Fark Nedir?

Deniz Şortları ve Normal Şortlar Arasındaki Fark Nedir?

Giyim olgusu kendi içinde çok fazla bileşeni olan bir olgudur. Üstelik işin içine moda denilen kavram da girince kapsam biraz daha genişler. Nerede ise sonsuz denilebilecek olan tüm bu olguların içinde giysileri mevsimlere göre sınıflandırdığımız zaman yaz için olan giysiler ve kış için olan giysiler diyerek ikiye ayırmak mümkündür. Yaz aylarının vazgeçilmez olan giysilerinin başında gerek erkekler, gerek kadınlar, gerek ise çocuklar için şortlar gelir. Şortlar da kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar normal şortlar ve deniz şortları biçimindedir. Bu yazıda da ana hatları ile bu iki şort grubu arasında temel farklara değinilecektir.

Normal Şort Nedir?  Modelleri Nelerdir?

İşin en başından başlayarak normal şort nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Normal şortlar sadece yaz aylarında değil, bugün artık ilkbahar, sonbahar gibi mevsimlerde de rahatlıkla giyilebilen şort türleridir. Gündelik yaşamda gece gündüz giyilebilirler. Jean, son yılların gözde kumaşı deri ya da suni deri, kadife, özellikle yaz aylarında keten veya ham keten gibi malzemelerden yapılırlar. Farklı modelleri vardır. Mini ya da dizüstünde olabilirler. Modanın ana akım trendlerine göre, kemerli cepli gibi değişik modelleri vardır. Yerli yabancı birçok markanın bu alanda ürünleri vardır.

Deniz Şortu Nedir? Modelleri Nelerdir?

Şimdi de bu yazıya konu olan bir diğer ürün olan deniz şortu nedir sorusunun yanıtını verelim. Deniz şortu kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi denize girer iken giyilen şortlardır. Özellikle erkek çocukları ve erkeklerin denize, havuza girer iken giydikleri yüzme ürünlerdir. Günümüzde yine çok değişik firmaların çok değişik modelde olan deniz şortları vardır. Genel olarak bakıldığında  bol paça, diz üstünde olan belli lastikli olan şortlardır. Düz renk olabildikleri gibi, desenli olan modelleri de vardır. Yine standart beden olan deniz şortları olduğu gibi farklı beden aralıklarında üretilen modeller de yok değildir. Burada da işin içine moda girince kapsam giderek daha genişlemektedir.

Kadın deniz şortlarında ise durum biraz daha farklıdır. Kadın deniz şortu modelleri genelde daha çok kadın bedenini saran ve yüzerken giyilebilecekleri modellerdir   Bikini ya da mayo kullanmayı sevmeyenler için olan yüzme giysileridir. Erkek deniz şortları tek satılır iken kadın deniz şortları bazen üst giyim ürünü ile beraber de satılabilmektedir.

İki Ürün Arasında Başlıca Farklar

Yukarıda verilen tüm bu bilgilerden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi deniz şortu ile normal şortlar arasında olan temel fark kullanılan kumaş farkıdır. Deniz şortları ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile yüzme için olan şortlar yüzmeye uygun özel kumaşlardan üretilirler. Bir diğer ifade ediş biçimi ile su geçirmezler Kolay kururlar. Yüzerken kişi nerede yüzerse yüzsün hareket kabiliyetini engellemezler.

İki ürün arasında bir diğer temel fark modelleridir. Deniz şortları daha rahat tasarımdadır. Üstte de ifade edildiği gibi beli lastiklidir. Normal şortlar ise önden fermuarlı olan cepleri olan modellerdir. Desen olarak da deniz şortları rengârenk  olabilse de gündelik yaşam için olanlar biraz daha farklıdır.

 

Bizi Instagramdan Takip Edebilirsiniz: whitefinofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir